Mieczysław Dąmbski (1873 – 1927)
Urodził się 22.05.1873 r. w Kołaczkowie powiat Września jako syn Stefana i Zofii z Hr. Czarneckich.
Do gimnazjum uczęszczał w Lesznie, gdzie zdał maturę w 1892 r., po czym studiował prawo w uniwersytecie w Heidelbergu i Wrocławiu. Tam też w roku 1897 zdał egzamin referendarski. Po złożeniu egzaminu asesorskiego by! syndykiem w Banku Ziemian w Poznaniu.
Po zawarciu związku małżeńskiego z Aniela Mieczkowską z Dobieszewic, oddał się pracy na roli. Będąc szczerym patriotą, brał zawsze żywy udział we wszystkich pracach społecznych, a zwłaszcza tam. gdzie chodziło o utrzymanie ducha i języka polskiego. Szczególnie czynnym był w Kole powiatowym Towarzystwa Pomocy Naukowej im. K. Marcinkowskiego. którego był prezesem przez kilka lat.
Zwolniony ze służby wojskowej z powodu choroby ucha, stawił się natychmiast w czasach przełomowych do dyspozycji Powiatowej Rady Ludowej, na której czele stał wówczas wielki działacz ks. Kurzawski z Pakości. Ta ostatnia powołała go na starostę powiatu mogileńskiego, który to urząd sprawował aż do 1.10.1926 r.
Obowiązki spełniał z największą sumiennością i gorliwością. był wzorem pracowitości i uczciwości. a prawością swego postępowania i rzadkim taktem osobistym zjednywał sobie każdego. Położył też pod- waliny i rozbudował aparat administracyjny i polityczny powiatu mogileńskiego.
W rok po ustąpieniu ze stanowiska starosty zmarł nagle na serce w swoim majątku Żabno dnia 8.10.1927 r.
Powiat mogileński, chcąc uczcić Jego zasługi, nazwał świeżo rozbudowany szpital powiatowy imieniem pierwszego Starosty Mieczysława Dąmbskiego.
W dowód uznania za położone zasługi, ofiarowano śp. zmarłemu Krzyż Naczelnej Rady Ludowej i Krzyż Powstańców Wielkopolskich, wreszcie generał Józef Haller osobiście udekorował go swoimi Mieczami Hallerowskimi.
Źródło: Album Pamiątkowy Powstańców Ziem Zachodnich RP nr 1 z 1937 r.