Zgoliński Maciej

Urodził się w Borzykowie.

Ojciec Michał, matka Marianna z d. Grabowska.

Dzieci: Marianna, Pelagia, Franciszka, Rozalia, Jana, Stefan i trzeci syn o nieznanym imieniu (zginął w czasie I wojny światowej)

Żona Anna z d. Jóźwiak.

Był założycielem szkoły przysposobienia rolniczego w Borzykowie oraz założył bibliotekę wiejską. W 1905 r. był założycielem kółka rolniczego, ściśle współpracującego z parafią w Kołaczkowie. Od 1906 był członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni „Rolnik” w Wrześni i utworzył filię w Borzykowie.

Z chwilą odzyskania niepodległości ustanowiono go gminnym komisarzem obwodowym. Był rzecznikiem postępu technicznego oraz mechanizacji i od 1922 r. dysponował traktorami oraz sprowadzał saletrę z Chile. Przez kilkadziesiąt lat zasiadał w Radzie Nadzorczej Banku Pożyczkowego we Wrześni. Działał aktywnie w powiatowych strukturach Stronnictwa Narodowego i był założycielem Koła Włościanek w Borzykowie. W kwietniu 1930 r., mimo zaawansowanego wieku, kandydował do sejmu w powtórzonych wyborach z listy Stronnictwa Narodowo-Katolickiego. Uzyskał mandat, ale 30 września 1930 prezydent RP rozwiązał sejm i senat z powodów politycznych.

Ustawicznie powiększał swoje gospodarstwo, które osiągnęło areał 730 mórg.

Zmarł 06.03.1931 w Borzykowie.