Ziarniak Władysław

Urodził się 25.08.1871 r. w Strzałkowie, jako syn Józefa i Józefy z domu Tarczewskiej. Rodzina pochodziła z Kornat. Jego ojciec Józef, wywodzący się z rodziny rolniczej we Wszemborzu, zmienił zawód i stał się kołodziejem. Z trójki dzieci, Ludwik został rzeźnikiem w Strzałkowie, a Władysław wyuczył się w zawodzie krawieckim. Później został kupcem bławatnym.

Mieszkał przy ul. Szerokiej 10. W 1896 r. wziął ślub z urodzoną w 1876 r. Anną Adamską. Z małżeństwa z Anną miał dziewięcioro dzieci, a mianowicie: Teresę (1897 – 1987), Dorotę (1899 – 1980), Walerię, Maksymiliana, Izabelę, Dobromira, (ukaranego w 1913 r. przez nauczyciela za znieważenie cesarza, ur. 1906 zm. 1985, księdza, społecznika), Bogdara, Ziemowita (1910 – 1936) i Aleksandra.

W 1918 r. został wybrany radnym Powiatowej Rady Ludowej we Wrześni. Jego sklep został wybrany w trudnych czasach powojennych do sprzedaży kartkowej.

Zaangażowany w działalność społeczną. Był Radcą dla Sierot w gminie Strzałkowo. Działacz społeczny. Był prezesem: koła śpiewaczego, w 1932 r. Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Strzałkowie, Towarzystwa Rzemieślniczo – Przemysłowego.

Podczas II wojny rodzina została wywieziona do Makowa Podhalańskiego. Tam zmarła córka Izabela.

Po wojnie rodzina powróciła do swego domu. Władysław utrzymywał rodzinę pracując w zawodzie krawca.

Zmarł 21.01.1962 r. w Strzałkowie i tu został pochowany. W dniu 5.05.1968 r. zmarła w Strzałkowie w wieku 92 lat żona Władysława – Anna Ziarniak.

Upomnienie pruskich władz powiatowych w sprawie wystawienia przez Władysława Ziarniaka w oknie wystawowym orła i litewskiej pogoni, podczas procesji Bożego Ciała.
Upomnienie pruskich władz powiatowych w sprawie wystawienia przez Władysława Ziarniaka w oknie wystawowym orła i litewskiej pogoni, podczas procesji Bożego Ciała.
Władysław Ziarniak - cmentarz parafialny w Strzałkowie (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Władysław Ziarniak – cmentarz parafialny w Strzałkowie (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)