Drabiński Marian

Marian Drabiński (1902 – 1956)

Urodził się 2.02.1902 r. z ojca Stanisława i matki Doroty z domu Maciejewskiej. Pochodził z licznej rodziny, miał bowiem 6 braci i 7 sióstr. Ojciec Stanisław posiadał w Strzałkowie przy ul. Powidzkiej 3 własny tartak, był z zawodu cieślą. Życiem synów tak pokierował, że pięciu prowadziło działalność na wzór ojca.

Działalność niepodległościowa wciągnęła zarówno Mariana jak i jego brata Tadeusza. On sam należał do organizacji „Sokół”, utrwalającej patriotyzm a jednocześnie przygotowującej fizycznie młodzież.

Jako ochotnik został wcielony we Wrześni do kompanii Beutlera i wraz z nią przeszedł szlak bojowy, a następnie został wcielony został do 58 pp. Zdemobilizowany w stopniu szeregowca.

W 1925 roku poślubił Agnieszkę Pusz z Modliszewa powiat Gniezno. Małżonkowie osiedli w Strzałkowie, gdzie pobudowali dom, prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą w branży drzewnej. W 1928 r. spaliło się jego mieszkanie i dom.

Udzielał się w działalności kombatanckiej w Towarzystwie Powstańców i Wojaków, między innymi wspomagał budowę strzelnicy w lesie wóleckim, otwartej 27.05.1928 r., dostarczając bezpłatnie niezbędne materiały.

Małżonkowie dochowali się pięciorga dzieci. Działalność po ojcu przejęli kolejno syn i wnuk.

Wojna 1939 r. pozostawiła trwałe ślady w życiorysie. Brał udział w kampanii wrześniowej w ramach swego macierzystego, 58 pułku piechoty wielkopolskiej, w tym w bitwie nad Bzurą i pod Modlinem. Wzięty do niewoli uciekł z niej. W czasie wojny podjął pracę w Słupcy u Niemca Kubego, trudniąc się skupem drobiu.

Po wojnie pozbawiony majątku rozpoczyna na nowo życie gospodarcze, tym razem w Słupcy. W pamięci tych, którzy go znali, pozostał jako pracowity i dobry człowiek.

Był członkiem strzałkowskiego koła Związku Weteranów Powstań Narodowych R.P. od 17.12.1934 r. Zweryfikowany przez ZG ZPW w dniu 24.01.1935 r. pod numerem 14105.

Zmarł 27.03.1956 r. w Słupcy i tam został pochowany.

Biogram opracowany na podstawie artykułu w Gazecie Słupeckiej z dnia 15.03.1996 r.

Marian Drabiński - cmentarz w Słupcy
Marian Drabiński – cmentarz w Słupcy