Zientarski Władysław

Władysław Zientarski (1886-1952)

Urodził się 22 czerwca 1886 w Poznaniu jako syn krawca Jakuba i Wiktorii Ratajczyk.

Ukończył 6 klas Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. W latach 1903-1904 pracował w Zarządzie Miejskim w Żerkowie oraz przez następne dwa lata w Zarządzie Miejskim w Śremie. W okresie do 1911 był komisarzem obwodowym w Żerkowie, a do 1914 pracował w berlińskim Banku Hipotecznym.

Podczas powstania wielkopolskiego był urzędnikiem wojskowym w Głównym Dowództwie w Poznaniu, a po zakończeniu działań w Urzędzie Ziemskim.

W latach 1921-1928 pracował w Komisariacie Obwodowym (późniejszy Zarząd Miejski) we Wrześni, a w okresie 1928-1929 kierował referatem wojskowym (mobilizacyjnym).

Podczas okupacji padł ofiarą wysiedlenia i pracował w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sokołowie Podlaskim. Był członkiem Gwardii Ludowej.

Po wyzwoleniu kierował referatem administracyjnym Starostwa Powiatowego we Wrześni. Na emeryturę odszedł w lutym 1951.

Był żonaty z Franciszką Pacyńską.

Zmarł 11 maja 1952 i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym we Wrześni.

Władysław Zientarski - cmentarz parafialny we Wrześni
(zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Władysław Zientarski – cmentarz parafialny we Wrześni (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Władysław Zientarski - pomnik ufundowany ze zbiórek przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz FC Września - cmentarz parafialny we Wrześni (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Władysław Zientarski – pomnik ufundowany ze zbiórek przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz FC Września – cmentarz parafialny we Wrześni (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)

Biogram pochodzi z Wrzesińskiego Słownika Biograficznego, autor: Roman Nowaczyk (Stańczyk)