Wojciech Jóźwiak (1894 – 1980)
Urodził się 17.04.1894 w Kokoszkach gmina Nekla, jako syn Andrzeja i Józefy z domu Walczak.
W 1900 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Nekli, którą ukończył w 1908 r. jako uczeń 4 klasy.
Po ukończeniu szkoły pracował w gospodarstwie rodziców, do chwili wezwania do wojska w 1914 r.
Odbył służbę wojskową w pruskim pułku piechoty w Śremie. Rozpoczęła się ona tuż przed wybuchem wielkiej wojny, a stąd skierowany został na front francuski. Brał udział w bitwie pod Verdun. W 1917 r. został ranny w rękę i w nogę, został skierowany do szpitala, a później do pułku zapasowego w Legnicy, z którego został odesłany na urlop do domu. (7 Pułk Grenadierów im. Króla Wilhelma I – 1 Zachodniopruski Liegnitz – Legnica powstał 20.02.1797, należał do V Korpusu Armii). Po wyleczeniu i przed powtórnym skierowaniem na front otrzymał krótki urlop zdrowotny i odwiedził Kokoszki. W czasie urlopu dowiedział się o przygotowaniach do powstania. Ze względu na to postanowił okaleczyć się, aby uniknąć powrotu do armii niemieckiej. Na skutek doznanych obrażeń był hospitalizowany we wrzesińskim szpitalu, który powiadomił jednostkę macierzystą w Legnicy, następnie został przewieziony do tamtejszego szpitala. W Armii Cesarskiej posiadał stopień Gefreiter.
Po krótkim pobycie w legnickim szpitalu, siostra Katarzyna ze szwagrem Stanisławem Waczyńskim przywieźli cywilne ubranie, w które się przebrał i wraz z nimi wrócił do domu.
Po powrocie brał udział w organizowaniu powstania, głównie w zdobywaniu broni oraz pomagał w organizowaniu Straży Ludowej, w której pełnił obowiązki strażnika porządku publicznego. Od 1.1.1919 r. zajmuje się organizacją powstańczej Kompanii Nekielskiej, którą z chwilą wybuchu Powstania Wlkp. zaopatrzono w broń i wysłano na front do Gniezna.
W Kompanii Nekielskiej pełnił funkcję dowódcy plutonu, zabezpieczając tyły i linie komunikacyjne za odcinkiem frontu północnego w kierunku Gniezna.
W 1919 r. został powołany do wojska i od czerwca 1919 r. był żołnierzem 69 pp w Gnieźnie i pozostawał w służbie do 1920. Z pułkiem brał udział w walkach pod Kcynią, Szubinem i Nakłem.
Po zwolnieniu z wojska pracował w gospodarstwie ojca, które następnie przejął. W okresie międzywojennym ożenił się (ślub 10.02.1931 r.) z Marianną Frąckowiak z Gąsiorowa (ur. 18.01.1908 r., zm. 28.01.1982) i prowadził samodzielnie gospodarstwo rolne w Kokoszkach. Szybko przyszło na świat troje dzieci – syn Franciszek, który prowadził gospodarstwo do 1986 i obecnie jest mieszkańcem Wrześni, Krystyna Frankowska, poznanianka oraz Stanisława Szczygieł. Aktualnie w Kokoszkach mieszka jedynie córka Stanisława Szczygieł, która postawiła dom na wydzielonej z gospodarstwa działce.
Należał do organizacji powstańców wielkopolskich w Nekli. Po wybuchu II wojny światowej, już na początku 1940 r. został przez okupanta hitlerowskiego wysiedlony z gospodarstwa, które trafiło w ręce niemieckie, a jego z rodziną wysiedlono do pobliskiego Gierłatowa, gdzie został zobowiązany do pracy jako wozak przy wywozie drewna z lasu. Podczas okupacji współpracował z ruchem oporu na tutejszym terenie, udzielając pomocy. Po okupacji wrócił na swoje gospodarstwo. Był nadal sołtysem i aktywnym członkiem Spółdzielni Rolnik. Od początku Polski Ludowej związał się z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka.
Został wybrany sołtysem wsi Kokoszki i radnym gminy, którym był 25 lat. W okresie tym pracował społecznie w ruchu ludowym oraz organizacji kombatanckiej, gdzie przez 20 lat był prezesem koła. Był też aktywistą ruchu spółdzielczego.
Zmarł 28.04.1980 r. i został pochowany na nekielskim cmentarzu.
W ostatnich latach życia, czyli od 1972 r., gospodarstwo prowadził już jego syn Franciszek.
Został odznaczony:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr: 0/897 z dnia 4.11.1958 r.
- Srebrnym Krzyżem Zasługi Odznaką „Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego”
Otrzymał również nominację na stopień podporucznika Wojska Polskiego jako powstaniec.
Opracowano na podstawie życiorysu napisanego w Kokoszkach w dniu 20.02.1973 r.