Czesław Jakubowski (1897-1970)
Urodził się 15 lipca w Kaczanowie (pow. wrzesiński) jako syn Tomasza i Apolonii Tabaki. Ukończył niemiecką szkołę podstawową w Kaczanowie, a następnie rozpoczął naukę zawodu murarza.
W 1916 został wcielony do armii pruskiej i walczył na froncie rumuńskim, ale został odtransportowany do szpitala w Grudziądzu, gdyż zachorował na malarię.
27 grudnia 1918 zgłosił się do powstańczej kompanii wrzesińskiej i brał udział w zdobywaniu koszar, a później w akcjach pod Zdziechową, Gnieznem i Szubinem w oddziale por. Alojzego Nowaka. Od 8 lutego 1919 był żołnierzem 55, a następnie 56 pp. W marcu 1921 roku przeniesiony do rezerwy.
Przed wojną i podczas okupacji był zatrudniony w firmach budowlanych, a po wyzwoleniu pracował jako przedsiębiorca budowlany na własny rachunek, do marca 1966, kiedy przeszedł na rentę rzemieślniczą.
Od 1945 przejawiał aktywność społeczną. Zasiadał w radach nadzorczych Banku Spółdzielczego Pożyczkowego we Wrześni, a także Gminnej Kasy Spółdzielczej. Był też członkiem rady nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Września-Południe. Przez wiele lat kierował organami kontrolnymi Spółdzielni. Pełnił też funkcję radnego Gromadzkiej Rady Narodowej i był inicjatorem budowy świetlicy w Kaczanowie.
W małżeństwie z Jadwigą Frąckowiak urodziło się czworo dzieci.
Zmarł 1 lutego 1970 i został pochowany w Kaczanowie.
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Uchwała Rady Państwa nr: 03.29-0.173 z dnia 1971-03-29.
Biogram pochodzi z Wrzesińskiego Słownika Biograficznego, autor: Roman Nowaczyk (Stańczyk)