Moellenbrock Edmund Marian

Edmund Marian Moellenbrock (1892 – 1977)

Urodził się w Dzierzążnie pow. Mogilno w dniu 7.11.1892 jako syn Józefa i Stanisławy z domu Tomaszewskiej. Ojciec jego, będąc z zawodu gorzelanym, pracował później w gorzelni majątku nekielskiego, gdzie w wyniku wypadku poniósł tragiczną śmierć. On sam otrzymał wykształcenie kupieckie w Berlinie.

Wcielony do armii pruskiej walczył na froncie zachodnim we Francji jako podoficer saperów.

Pod koniec grudnia 1918 r. wrócił do domu w Paruszewie. Po wybuchu Powstania Wlkp. wyjechał z braćmi do Poznania. 27.12.1918 r. brał udział pod dowództwem Stanisława Nogaja przy oczyszczaniu Poznania z wojska niemieckiego i opanowaniu poznańskiego dworca głównego. Po opanowaniu sytuacji w Poznaniu powrócił do Paruszewa. Stąd na wezwanie, wstąpił w ślad za swoimi braćmi do oddziału powstańczego we Wrześni, a wyekwipowany i zaopatrzony w broń i amunicję w Gnieźnie.

Edmund Marian Moellenbrock
Edmund Marian Moellenbrock
Edmund Moellenbrock na froncie I wojny światowej.
Edmund Moellenbrock na froncie I wojny światowej.

Został dowódcą I plutonu w kompanii Beutlera. Walczył o Szubin. Jego oddział zdobył dworzec szubiński, zabierając do niewoli 30 żołnierzy niemieckich i zdobywając 2 ckm, 1 lkm, broń i amunicję. W trakcie działań wojennych oddział zestrzeliwuje samolot niemiecki. W czasie drugiego ataku na Szubin w początkach lutego 1919 r. wycofał się z grupą powstańców do Kowalewa. Zachorował wtedy na szalejącą wówczas wśród powstańców grypę. Skutkiem jej nieleczenia stracił później słuch.

Na froncie nadnoteckim otrzymał wiadomość, że najmłodszy brat Józef zginął na froncie zachodnim. Przerwał pobyt na froncie i pojechał do Poznania, w celu zajęcia się pochówkiem.

Powrócił na placówkę w Samoklęskach, a później w Brzózkach. Walczył nad kanałem bydgoskim na odcinku Potulice – Łochowo. W końcu lutego 1919 r. w przeprowadzonym wypadzie na Łochowice nad Kanałem Bydgoskim zostaje ciężko ranny w lewą dłoń. Mimo rany, pozostał z podległym oddziałem, biorąc udział w walkach, nosząc rękę na pasku od chlebaka. Następnie został skierowany do szpitala w Szubinie.

W marcu 1919 r. służbowo skierowany do Szkoły Oficerskiej 2 Dywizji SW w Gnieźnie. Po ukończeniu odkomenderowany do 7 Kompanii 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich (późniejszy 58 pp), a następnie do dowództwa DOK VII w Poznaniu. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, zwolniony z wojska.

W latach 1929 – 1930 uruchomił w Poznaniu zakład opakowań aptecznych i mleczarskich oraz sklepy spożywcze.

Ożenił się z Władysławą z Golniewiczów.

W 1939 r. utracił cały majątek. Miał czworo dzieci: Teresę (zamężną Tomaszewską), Andrzeja, Urszulę (zamężną Grottel) i Danutę (zamężną Kaczmarek).

Po wojnie przeniósł się z rodziną do Środy. Prowadził działalność gospodarczą do emerytury.

Zmarł 11.04.1977 r. Spoczywa w grobowcu rodzinnym na cmentarzu średzkim.

Jako dowódca plutonu mianowany przez płk. Grudzielskiego sierżantem.

Został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr: 0/1072 z dnia 11.11.1971 r.