Pawłowski Walenty

Walenty Pawłowski (1885 – ?)

Walenty Pawłowski

Urodził się w dniu 26.01.1885 r. w miejscowości Nosków powiat Jarocin jako syn Michała i Józefy z domu Marciniak.

Wcielony do Armii Niemieckiej służył w 6. Pułku Grenadierów (Grenadier-Regiment Graf Kleist von Nollendorf (1. Westpreußisches) Nr. 6).

Brał udział w Powstaniu Wlkp. od 27.12.1918 uczestnicząc w oswobodzeniu Poznania oraz w zdobyciu lotniska na Ławicy. Po tej pierwszej akcji wysłany został z racji ukończonego kursu do powiatu Międzyrzeckiego i Babimojskiego, nie objętych jeszcze ruchem powstańczym, w celu agitacji na rzecz powstania. Został w Międzyrzeczu aresztowany przez żandarmerię pruską i przewieziony do Frankfurtu nad Odrą. Wówczas legitymował się jako podróżujący kupiec i na tej podstawie został zwolniony z zastrzeżeniem nie wracania do Poznania.

Na wezwanie Naczelnej Rady Ludowej zgłosił się ochotniczo 15.01.1919 r. do szeregów I Brygady Żandarmerii Krajowej, formowanej przez Zygmunta Wizę. Wcielony od objazdu na powiat wrzesiński wysłany był 20.01.1919 do Miłosławia celem objęcia posterunku. W Miłosławiu funkcjonował w charakterze komendanta posterunku.

Następnie przeniesiony został na Pomorze gdzie formowano II Brygadę Żandarmerii Krajowej przeznaczonej do jego zajęcia z wojskami Armii Hallera.

Zdemobilizowany w stopniu starszego wachmistrza. Potem służył do listopada 1931 r. w Policji Państwowej w Toruniu. Pracował w Bydgoskim Zespole Budownictwa Przemysłu Drobnego, Kierownictwo Robót w Toruniu.

Zawarł związek małżeński w Toruniu z Heleną Gwizdalską (zm. 1930 r.) i ponownie z Jadwigą Filipowską (zm. 1950 r.). W małżeństwach urodziły się dwie córki.

Podczas okupacji pracował jako murarz. W 1957 r. po pracy jako pracownik miejski przeszedł na rentę. Awansowany na stopień podporucznika, uchwała nr W 34/83.

Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr 05.02-0.301 z dnia 2.05.1958 r.