Karol Jankowski (1894-1981)
Urodził się 9 października 1894 w Gnieźnie jako syn bednarza Mikołaja i Stanisławy Różańskiej. Podczas nauki w szkole powszechnej w Gnieźnie brał udział w strajku szkolnym, za co był represjonowany. Uczestniczył w tajnych kompletach. Wyuczył się zawodu tapicerskiego i pracował w Gnieźnie, Bydgoszczy, Warszawie, Budapeszcie i Berlinie. Wszędzie tam był aktywnym członkiem polskich organizacji i stowarzyszeń.
W 1914 został wcielony do armii pruskiej, a w 1918 brał udział w rewolucji berlińskiej.
W grudniu 1918 uczestniczył w powitaniu Ignacego Paderewskiego na dworcu poznańskim. 28 grudnia wstąpił do oddziałów powstańczych i walczył na terenie Poznania, a następnie w Gnieźnie i pod Zdziechową oraz na froncie wolsztyńskim.
W 1920 uruchomił zakład tapicerski we Wrześni. Był organizatorem oraz radcą Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, a także podstarszym Cechu we Wrześni. Był też ławnikiem Sądu Powiatowego i Wojewódzkiego. Należał do aktywnych członków Sokoła, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zasiadał we władzach Komunalnej Kasy Oszczędności. Był także radnym miejskim.
W 1939 mocno zaangażował się w zwalczanie V kolumny hitlerowskiej i z tego powodu od początku okupacji ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem i pracował dorywczo w różnych miejscach. W 1940 przedostał się do Radomia, dokąd wysiedlono jego rodzinę. Był tam tłumaczem, ekspedientem i gońcem, a jednocześnie wspomagał podziemie.
Po wyzwoleniu powrócił do Wrześni i nadal prowadził zakład tapicerski. W sumie wykształcił 50 uczniów. Był jednym z założycieli Rzemieślniczej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu oraz aktywnym członkiem Stronnictwa Demokratycznego.
Był żonaty z Władysławą Sieradzką, z którą miał dwie córki (Eugenia zmarła w wieku 17 lat w Radomiu). W 1963 zawarł drugi związek małżeński ze Stefanią Sławską.
Zmarł 3 sierpnia 1981. Spoczywa na cmentarzu parafialnym we Wrześni.
Odznaczony:
- Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Uchwała Rady Państwa nr: 07.30-0.949 z dnia 1964-07-30.
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski , Uchwała Rady Państwa z dnia 13.01.1972
Biogram pochodzi z Wrzesińskiego Słownika Biograficznego, autor: Roman Nowaczyk (Stańczyk)