Jarociński Piotr Paweł

Piotr Paweł Jarociński (1882 – 1940)

Urodził się 29.06.1882 r. we Wrześni jako syn szewca Antoniego i Antoniny z domu Madaj. Ukończył 5 klas wrzesińskiej szkoły powszechnej i dwie klasy szkoły średniej.

Pracę rozpoczął w zawodzie kupieckim. Zaangażowanie się w sprawy społeczne rozpoczął od przynależności do Sokoła, do którego należał w latach 1900 do 1914.

Od 1914 r. brał udział w I wojnie światowej w składzie 3. Kompanii I Batalionu Reserve Infanterie Regiment nr 37 z Rawicza. Został ranny we wrześniu 1914 r. Z wojny wrócił w lipcu 1918 r. w stopniu sierżanta, z inwalidztwem.

Związał się z działalnością Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, pełniąc funkcję łącznika na powiat wrzesiński. Od końca października 1918 r. członek zarządu „Sokoła” we Wrześni. Współorganizator i aktywny działacz Rady Żołniersko-Robotniczej. Od 20.12.1918 r. przedstawiciel prowincji (Wrześni) w Prowincjonalnej Radzie Robotników i Żołnierzy.

Piotr Jarociński, przebywając 27.12.1918 r. w Poznaniu przekazał do Wrześni hasło „nie należy dłużej czekać”, co oznaczało rozpoczęcie działań powstańczych. To z jego inicjatywy ukradziono z niemieckich koszar ciężkie karabiny maszynowe, stanowiące wyposażenie przybyłego z wojny do koszar Infanterie Regiment nr 46. Cekaemy wywiezione do Bagatelki stanowiły podstawę utworzenia sławnej kompanii cekaemów Alojzego Nowaka, Józefa Trawińskiego i Tadeusza Moellenbrocka.

Tak prasa pisała o nim:

” …my wpatrzeni w jasną przyszłość wyczekiwaliśmy „Polski wolnej”. Trzeba było działać szybko i sprawnie nie budząc podejrzeń w wojsku pruskiem pod którego skrzydłami rodziły się narodowe polskie kompanje, ćwiczone częściowo już przez przełożonych Polaków a opłacane, umundurowane i opatrzane w broń sieczną i palną wszelkiego typu, przez pruski Sztab Generalny czyli Generalną Komendę w Poznaniu. Żyliśmy otoczeni kłamstwem i powojennem geszefciarstwem – sami zmuszeni kłamać Niemcom w żywe oczy, robiąc i myśląc równocześnie coś innego. Na czoło R. R. Ż. wybili się Jarociński i Prądzyński, którzy przeważnie kolejno zebraniom przewodniczyli, toteż na naszą propozycję stworzenia władzy sprawniejszej, złożonej z trzech ludzi, wybrano tak nazwany „Wydział trzech”, w skład którego weszli pp. Prądzyński, Jarociński i Alfred Pütz, dając im pełną władzę nad powiatem i tworzącymi się kadrami wojskowemi. Rozpoczęło się życie uciążliwe pełne odpowiedzialności ale łatwiejsze ze względu szybszego porozumienia i zapadających decyzji.”

Zaangażował się w akcje wojskowe na Witkowo, Gniezno i Zdziechowę. Z kompanią Beutlera uczestniczył w wyprawie na Szubin i dalej w akcjach na froncie północnym. Po powrocie, od końca lutego 1919 r. do końca kwietnia 1919 r. działał w administracji we Wrześni a później do końca 1920 r. jako komisarz obwodowy w Strzałkowie.

W latach 1921 do 1922 komisarz obwodowy w Koźminie. W latach 1923 do 1937 był wójtem w gminie Konarzew i Dobrzyca w powiecie krotoszyńskim. Później tam w latach 1928 do 1939 prowadził restaurację. Aktywny członek Związku Powstańców Wielkopolskich i Związku Inwalidów Wojennych.

W listopadzie 1939 r. aresztowany przez Gestapo, do 9.05.1940 r. przebywał w Forcie VII w Poznaniu, skazany na obóz koncentracyjny Oranienburg został tam jako numer 19656 zamordowany w dniu 14.05.1940 r.

Odznaczony:

  • Krzyżem Niepodległości,
  • Krzyżem Walecznych,
  • Krzyżem POW,
  • Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym (pośmiertnie).

Piotr Paweł Jarociński - cmentarz parafialny w Krotoszynie
Piotr Paweł Jarociński – cmentarz parafialny w Krotoszynie