Bindulski Nikodem

Nikodem Bindulski (1900-1985)

Urodził się w dniu 8.09.1900 r. w Sołecznie jako syn Marcina i Katarzyny z domu Jóźwiak. Po ukończeniu szkoły powszechnej wyjechał do Berlina, do siostry Marii, która tam mieszkała i wspólnie z mężem prowadziła restaurację (w pobliżu Bramy Brandenburskiej). Uczył się handlu, prowadzenia restauracji i kupiectwa, co wykorzystał później, po założeniu rodziny zajmując się handlem i prowadzeniem wiejskich, małych restauracji, które nazywał „gościńcami”. Podczas I wojny światowej został zmobilizowany do wojska pruskiego, zaciągnięty do 19. Pułku Piechoty im. von Courbière’a (2. Poznański) w Zgorzelcu. 17.10.1918 r. kupiwszy uprzednio cywilne ubranie, zdezerterował z szeregów pułku i dojechał do Poznania, gdzie miał rodzinę.

Już następnego dnia po przybyciu do Poznania dowiedział się, że jest poszukiwany w Sołecznie, w rodzinnej wiosce, jako dezerter z niemieckiego wojska. Następnego dnia po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przyjechał do Wrześni i zgłosił się do wrzesińskich koszar jako ochotnik. Zdobywał wrzesińskie koszary. Brał udział z bronią w ręku w walkach pod Szubinem, Kcynią, Rynarzewem służąc w 4. Kompanii Poznańskiej (Kompania Nekielsko-Strzałkowska) pod dowództwem Zdzisława Beutlera, z którą przeszedł jej szlak bojowy.

Po powstaniu brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej służąc w 11. Pułku Strzelców Wlkp. (późniejszego 69. Pułku Piechoty) do 1922 r. 10 stycznia 1920 roku oddział dostał rozkaz wyjazdu koleją do Mińska a później już pieszo na wschodni front. Tam też po wielu marszach 28 maja pułk został zaatakowany przez przeważające siły nieprzyjaciela wsparte artylerią. Pod Parafianowem koło Wilna nieprzyjacielskie działo trafiło bezpośrednio w jego cekaem i go rozbiło. 2 żołnierzy z obsługi zostało zabitych, a 3 (w tym i Bindulski) zostało rannych. Po pobycie w szpitalu w Wilnie wobec zagrożenia ze strony nieprzyjaciela przetransportowano wszystkich do Wielkopolski.

W Poznaniu wyładowano ciężko rannych, a reszta została skierowana do Bydgoszczy. Został jako inwalida wojenny zwolniony z wojska w stopniu kaprala. W 1928 r. zamieszkał w Murzynowie Kościelnym, gdzie prowadził sklep i wiejska oberżę. Tam urodziły się dwie córki. Trzecia córka, Zofia, urodziła się w Czarnotkach koło Zaniemyśla, gdzie również miał sklep spożywczy i „ gościniec”. W 1934 r. przeprowadza się do Kostrzyna Wlkp. Zamieszkał w Kostrzynie przy ul. Średzkiej 39. Tam z kolei urodził się w marcu 1938 r. jego syn Wojciech. W Kostrzynie prowadził sklep spożywczy i handel obwoźny.

Podczas II wojny odbyła się w Kostrzynie publiczna egzekucja Polaków. Nikodem Bindulski uniknął rozstrzelania dzięki ostrzeżeniu przez Niemca, który zorientowany o przygotowaniach radził, aby natychmiast zabrać rodzinę na wóz (Bindulski posiadał w Kostrzynie konie i wóz zwany platformą służącą do zaopatrzenia i przewozu towaru po wsiach) i wyjechał, jeśli chce uratować życie. Wobec tego w 1939 r. wyjechał do do Wrześni, do teściów, i tam dowiedział się, że w Kaczanowie można wynająć restaurację (gościniec po Popieli), co też uczynił i zamieszkał w Kaczanowie. Przebywał z rodziną do 1941 r., do czasu kiedy Niemcy zaczęli wysiedlać Polaków.

Wysiedlony został do Chociczy Małej, gdzie zamieszkiwał w latach 1941-1945, również pracując w handlu.

Po wyzwoleniu wrócił do Kaczanowa do „gościńca” i tu uruchomił punkt skupu mleka, jednak dość szybko przeniósł go w inne miejsce. Zaczął zabiegać o wybudowanie w Kaczanowie zlewni mleka z prawdziwego zdarzenia [„gościniec” to budynek, w którym później po II wojnie, była świetlica wiejska, Urząd Gminy Września Południe i siedziba straży pożarnej].

Zaangażował się w życie społeczne, współtworząc Ochotniczą Straż Pożarną (1945 r.), inicjując budowę zlewni mleka, miejscowego domu kultury, mechanizując kółko rolnicze i prezesując mu przez 6 lat. Był zaangażowany w tworzenie banku spółdzielczego we Wrześni.

Żonaty w 1927 r. z Kazimierą Sikorską, miał z nią czworo dzieci: Helenę (ur. 1928 r.), Marię (ur. 1929 r.), Zofię (ur. 1931 r.) i Wojciecha (ur. 1938 r.).

Był członkiem Koła Kostrzyn Związku Weteranów Powstań Narodowych R.P. od 16.12.1934 r. do 9.08.1937 r. Zweryfikowany przez Zarząd Główny Związku Powstańców Wielkopolskich 23.04.1936 r. pod numerem 18 169. Centralne Archiwum Wojskowe poświadczyło, że Nikodem Bindulski syn Marcina ur. 8.09.1900 r. był zweryfikowany przed 1939 r. przez Biuro Historyczne DOK VII pod nr 10 546. Był członkiem ZBoWiD – Koło we Wrześni.

W dniu 13.12.1971 r. został awansowany na stopień podporucznika.

Zmarł w dniu 13.03.1985 r. i pochowany został w Kaczanowie.

Nikodem Bindulski
Nikodem Bindulski

Odznaczony:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w dniu 18.06.1975 r.
  • Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr 03.29-0.173 z dnia 29.03.1971 r.
Wrzesińscy weterani i harcerze na cmentarzu w Szubinie. Na pierwszym planie Nikodem Bindulski
Wrzesińscy weterani i harcerze na cmentarzu w Szubinie. Na pierwszym planie Nikodem Bindulski
Wrzesińscy weterani w tym powstańcy wielkopolscy. Zaznaczony Nikodem Bindulski
Wrzesińscy weterani w tym powstańcy wielkopolscy. Zaznaczony Nikodem Bindulski
Koło miejsko-gminne ZBoWiD we Wrześni
I rząd: Stefan Frąckowiak, Władysław Bigosiński, Sylwester Witkowski, Franciszek Staniszewski, Franciszek Zakrzewski, Antoni Ciszak, Piotr Stasik, Józef Owczarzak, Czesław Tabaka, Stanisław Górniak, Stanisław Barełkiewicz, Sylwester Siwiak
II rząd: Franciszek Grześkowiak, Józef Benc, Władysław Kaczmarek, Jan Pietraszak, Józef Ratajczak, Franciszek Pawlak, Józef Olejniczak, Szczepan Staszak, Marian Tomczak, Władysław Stawski, Alfons Janicki, Jakub Górski, Szczepan Gryska, Stanisław Fengler, Ludwik Grześkowiak, Roman Kaczmarek, Władysław Owczarzak, Franciszek Bocheński, Władysław Olejniczak, Stefan Graczyk, Michał Janiszewski, Walenty Nowakowski
III rząd: Stanisław Wietrzyński, Nikodem Bindulski
Koło miejsko-gminne ZBoWiD we Wrześni
I rząd: Stefan Frąckowiak, Władysław Bigosiński, Sylwester Witkowski, Franciszek Staniszewski, Franciszek Zakrzewski, Antoni Ciszak, Piotr Stasik, Józef Owczarzak, Czesław Tabaka, Stanisław Górniak, Stanisław Barełkiewicz, Sylwester Siwiak
II rząd: Franciszek Grześkowiak, Józef Benc, Władysław Kaczmarek, Jan Pietraszak, Józef Ratajczak, Franciszek Pawlak, Józef Olejniczak, Szczepan Staszak, Marian Tomczak, Władysław Sławski, Alfons Janicki, Jakub Górski, Szczepan Gryska, Stanisław Fengler, Ludwik Grześkowiak, Roman Kaczmarek, Władysław Owczarzak, Franciszek Bocheński, Władysław Olejniczak, Stefan Graczyk, Michał Janiszewski, Walenty Nowakowski
III rząd: Stanisław Wietrzyński, Nikodem Bindulski

Nikodem Bindulski - cmentarz parafialny w Kaczanowie
(zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Nikodem Bindulski – cmentarz parafialny w Kaczanowie (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Nikodem Bindulski - cmentarz parafialny w Kaczanowie -  nowy pomnik (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)
Nikodem Bindulski – cmentarz parafialny w Kaczanowie – nowy pomnik (zdjęcie udostępnił Remigiusz Maćkowiak)